دسته‌بندی نشده

نکات مهم در خرید ظروف کریستال

تفاوت کریستال ها

تفاوت کریستال ها را قصد داریم در این مقاله زیر ذره بین ببریم.
از مهمترین اهداف سلنزی این است که خریدار، یک خرید آگاهانه داشته باشد. بسیاری تفاوت کریستال و بلور را نمیدانند یا شاید هم در خرید جهزیه اطلاعات کافی در باره اینکه کدام سرویس آشپزخانه، سرویس پذیرایی، پارچ و لیوان یا فنجان کریستال با کیفیت مطلوب را خریداری کنند. ما کارشناسان سلنزی در این مطلب قصد داریم با توضیحاتی مختصر و مفید راهنمایی های لازم و اطلاعات کافی را برای مشتری ها و خریداران محصولات سلنزی ارائه دهیم.
از لحاظ علمی کریستال ماده ای است که اتم ها، مولکول ها و حتی یون های تشکیل دهنده آن دارای ساختاری منظم میباشد این در حالیست که شیشه ساختاری نامنظم دارد و فرایند تولید آن به طور مصنوعی در کارخانجات انجام میشود.

در تفاوت کریستال ها وجود سرب در شیشه کریستال باعث افزایش ضریب شکست نور در این نوع شیشه‌ها می‌شود و در نتیجه شیشه‌های کریستال دارای درخشندگی و تلالو هستند. این شیشه‌ها همچنین سختی کمی دارند و امکان تراشکاری این شیشه‌ها وجود دارد؛ بنابراین ظروف تزیینی موسوم به ظروف کریستال از این جنس ساخته می‌شوند. همچنین از آنجا که سرب، عنصری با جرم اتمی بالاست، لذا چگالی شیشه‌های حاوی سرب نسبت به سایر انواع شیشه‌ها بالاتر است. شیشه‌های کریستال همچنین دارای مدول الاستیسیته کمی هستند و در نتیجه در اثر ضربه، صدایی زنگ‌دار ایجاد می‌کنند.
امروزه اکثر عروس خانم ها و خریداران لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه تمایل بیشتری به خرید جهزیه ای که در آن سرویس پذیرایی و سرویس غذاخوری از جنس کریستال باشد را دارند. در ادامه مطلب به ویژگی ها و خصوصیات ساختاری کریستال و بلور میپردازیم.

ویژگی های کریستال اصل

ویژگی های کریستال اصل یا شیشه کریستال: کریستال شیشه سرب داری است که در ترکیبات آن، اکسید سرب وجود دارد. خصوصیات اصلی آنها، درخشندگی و ظاهر شفاف است. شاید دلیل این نام گذاری هم شباهت آنها به کریستال کوارتز باشد. در واقع شیشه‌ای که دارای بیش ۲۴ درصد اکسید سرب در وزن خود باشد را کریستال می‌نامند. در برخی از کریستال‌ها هم از دیگر اکسید‌ها استفاده می‌کنند ولی هیچکدام درخشندگی اکسید سرب را ندارند.

ترکیب اکسید سرب با شیشه، خصوصیات مهمی را به همراه دارد که یکی از آنها شفافیت و درخشندگی کریستال است، در صورتی که شما یک سرویس پذیرایی مشابه کریستال با قیمت خیلی کم تر مشاهده کردید جا دارد شک کنید.
سرویس های پذیرایی، سرویس های غذاخوری و لوازم آشپزخانه موجود در سایت selenzi کاملا شفاف هستند، حبابی در آن ها وجود ندارد و حتی هیچ موجی در آن ها نیست.

وزن کریستال از بلور بیشتر است و با ضربه زدن به کریستال صدای زنگ میشنوید بهتر است بدانید درخشندگی کریستال قابل مقایسه با بلور نیست و دلیل آن نیز همانطور که در قسمت بالا توضیح دادیم در ساختار کریستال ترکیب اکسید سرب با شیشه، خصوصیات مهمی را به همراه دارد که یکی از آنها شفافیت و درخشندگی کریستال است.
گاهی اوقات اکسید باریم، اکسید پتاسیم یا اکسید روی جایگزین اکسید سرب در تولید سرویس های پذیرایی، لوازم آشپزخانه و لوازم خانگی میشود که به آنها کریستالایت یا کریستال بدون سرب گفته میشود.
امروزه بسیاری از سرویس های پذیرایی، پارچ و لیوان، فنجان و نعلبکی و لوازم آشپزخانه از کریستال های بدون سرب ساخته میشوند.

تنگ و لیوان کریستال توسکانا بن وینو بنفش

تنگ و لیوان کریستال توسکانا بن وینو بنفش

هنگام خرید کریستال به این نکات توجه کنید

1- در وهله اول بودجه خود را مشخص کنید. این کار موجب می‌شود تا شما بدانید با بودجه‌ای که دارید به سراغ کدام برند یا محصولات کدام کشور می‌توانید بروید.

2- علاقه‌ مندی خود را برای خرید برند خاص مشخص کنید. ممکن است شما بودجه کمی برای خرید ظروف کریستال در نظر گرفته باشید اما به کریستال ‌های چک یا آلمان یا لهستان علاقه مند باشید.
در این صورت باید تکلیف خود را مشخص کنید یا یک ظرف کوچک از یک برند مطرح خریداری کنید یا یک ظرف ارزان‌تر.

3- هنگام خرید کریستال به اصل یا تقلبی بودن ظروف توجه کنید. برخی مدل ‌های تقلبی ظروف کریستال در بازار وجود دارد که با کیفیت پایین تولید شده و با قیمت انواع اصلی به فروش می‌رسد.
تنها راه مطمئن، خرید از مراکز معتبر و نمایندگی‌ هاست. همچنین کریستال‌ های اصل برگه مخصوصی دارند که کشور سازنده درصد کریستال آنها را مشخص کرده است.

4- کیفیت آنچه را که می‌خرید، بررسی کنید. برای تشخیص شیشه و بلور با کیفیت بالا باید فاکتورهای زیادی را در نظر داشت، مانند ظاهر جنس و نحوه بسته ‌بندی آن.

5- در مورد ظروف و اشیای طلا یا نقره‌کوب دقت زیادی داشته باشید؛ زیرا ممکن است برخی از فروشندگان در مورد میزان طلا یا نقره به ‌کار رفته در ظرف مورد نظر اطلاعات درست به خریدار ارائه نکنند یا اینکه ممکن است عیار طلا یا نقره‌ای را که روی کریستال به ‌کار رفته است، زیاد اعلام کنند.

6- قبل از خرید به خوبی طروف و اشیا را بررسی کنید تا کجی، لب پریدگی و… نداشته باشد.

7- قیمت را از چند فروشگاه بپرسید.

8- کالا را در بسته‌بندی صحیح و مطمئن از فروشنده تحویل بگیرید؛ زیرا زمانی که کالا از فروشگاه خارج شد مسوولیت آن با شماست، نه با فروشنده.

9- هنگام خرید ظروف رنگی حتما به یکنواختی رنگ در قسمت‌های گوناگون ظرف دقت کنید.

10- حتما هنگام خرید فاکتور را از فروشنده را دریافت کنید (اگر از سلنزی خرید کرده کنید فاکتور خرید در حساب کاربری قرار داده میشود که در هر لحظه قادر به مشاهده و چاپ آن خواهید بود). سلنزی برای محصولات خود خدمات پس از فروش یا گارانتی درنظر گرفته است که می‌توانید از این خدمات نیز استفاده کنید.

میوه پایه دار کریستال ایرنا هامبورگ

کریستال اصل را از کجا خرید کنیم؟

با توجه به محبوبیت ظروف کریستال در بازار شاهد عرضه نمونه‌های متنوع با تفاوت کریستال ها و ملیت‌های گوناگون هستیم. نمونه‌های ایرانی، نمونه‌های تولیدی کشورهای آلمان، ایتالیا، چک، ترکیه، فرانسه و… که هرکدام بسته به ملیت و طراحی و میزان نقش و خط یا به قولی تراش روی کریستال قیمت‌های متفاوتی دارند.

براساس بررسی ‌های انجام شده کریستال ‌های چک از گران‌‌ ترین و با کیفیت‌ ترین های بازار هستند. البته نمونه ‌های ایرانی نیز طی سال‌های اخیر از لحاظ کیفی در حد چشمگیری رشد داشته ‌اند و شاید از لحاظ طراحی و درخشش ظاهری با نمونه‌های وارداتی قابل تشخیص نباشند. اما در هر حال زمان میبرد تا مصرف‌کننده ایرانی به آنچه هموطنانش با زحمت و مشقت تولید کرده‌اند بهایی در حدی که باید دهد و همیشه این تصور که جنس خارجی بهتر است در ذهنش است.

به چند مورد از تفاوت کریستال ها و تشخیص کریستال اصل و غیر اصل توجه کنید

1- بهترین روش برای کسی که تجربه کار در بازار های کریستالی رو نداره مقایسه است

2- کریستال خوب نباید رنگ مات و یا دارای حباب باشد.

3- کریستال اصل دارای رنگ سفید یا به اصطلاح بی رنگ است که نشان ‌دهنده کیفیت خوب آن است.

4- وزن بلور یا کریستالین بسیار کم تر هست نسبت به کریستال، در واقع کریستال اصل وزن سنگین تری نسبت به کریستال متفرقه دارد.

5- کریستال اصل کیفیت بالایی دارد یعنی اینکه داخل این ظروف موج نیست، شفاف هستند و از یک سمت ظرف دیگر ظرف ها براحتی معلوم هست.

6- در کریستال غیر اصل برای اینکه محصول ارزان تر باشد از کیفیت پایین تر و همچنین شفافیت کمتری استفاده شده است، پس به موج دار بودن محصول دقت کنید .

7- کریستال غیر اصل بدلیل نوع قالب ممکنه ایرادهایی مثل جفت نشدن درب قندان روی تنه ی پایینی قندان را داشته باشد که در کریستال اصل بسیار نادر است.

در اخر برای اینکه خرید خوبی داشته باشید یک محصول را مورد نظر قرار بدهید و از چند فروشگاه بازدید و بررسی کنید و یا وقتی بعد از چند بار خرید به فروشگاهی اعتماد دارید، از صاحب فروشگاه سوال کنید.

اگر تمایل دارید که فاکتور معتبر در کنار خرید جهزیه تان به ویژه خرید سرویس پذیرایی ، سرویس غذاخوری، لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی و همه محصولات موجود در سایت selenzi داشته باشید در نهایت آسودگی خاطر از سایت معتبر سلنزی با نماد اعتماد الکترونیک پیشرو در عرصه خدمات اینترنتی، اقدام به خرید کنید.

احتمالا این مقاله در روزهای آینده بازنگری و جامع تر شود

منابع: فروشگاه اینترنتی سلنزی ، باشگاه خبرنگاران جوان ، ویکی پدیا، دانش نامه آزاد

اگر سوال، نظر، تجربه و یا حتی اطلاعات دقیق تری در باره تفاوت کریستال ها دارید که بتواند به خریداران کریستال در انتخابشان کمک کند آن را در همین صفحه مطرح کنید.
              شما به عنوان مهمان از سلنزی بازدید می کنید، برای استفاده از امکانات و تخفیف های بیشتر وارد حساب خود شوید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرها