دسته‌بندی نشده

تفاوت قابلمه گرانیت و سرامیک

تفاوت قابلمه گرانیت و سرامیک

تفاوت قابلمه گرانیت و سرامیک ، آنچه که باید درباره ظروف گرانیت و سرامیک بدانید:

ما بعنوان کارشناسان فروشگاه سلنزی، در این مقاله بطور مفصل به تمام جنبه های ظروف های گرانیتی و سرامیک اعم از مزایاها، معایب ها و کارایی آنها خواهیم پرداخت. اگر شما هم به دنبال ظروف های آشپزی نچسب برای جایگزین  کردن با تابه های روکش دار تفلونی هستید حتما با ما همراه باشید. ما در این مقاله به تفصیل به این سوالات پاسخ خواهیم داد. تفاوت ظروف های گرانیت و سرامیک چیست؟ کدام یک از نظر عملکرد و عدم سمیت بهتر است؟اگرچه هر دو ظروف گرانیتی و سرامیک از مواد های متفاوت ساخته شده اند، اما از لحاظ کارایی، ایمنی ، دوام،  تقریبا از کیفیت یکسانی برخوردار هستند. برتری نسبی که می توان به ظروف های سرامیکی قایل شد، عدم تغییرات رنگی و حفظ کردن کامل گرما است.اگر این سوال برای شما هم مطرح است که آیا ظروف گرانیتی و سرامیکی می توانند جایگزین تابه و قابلمه های روکش دار تفلونی بشوند یا نه؟ جواب سوال قطعا بله است. ظروف گرانیتی و سرامیکی با کیفیت عالی می توانند از چسبیدن مواد غذایی جلوگیری کنند و برای بوت شدن بسیار ایمن تر هستند.

 

فهرست مطالب

 

ظروف آشپزی گرانیتی چیست؟

سرامیک چیست؟

تفاوت بین ظروف آشپزی گرانیتی و سرامیکی و کدام یک بهتر است؟

چرا تفلون راه حل خوبی نیست؟

 

ظروف آشپزی گرانیت چیست؟

ظروف آشپزی گرانیت, یکی از انواع مختلف ظروف لعابی است. این ظروف به طور معمول از یک هسته فولادی کربن تشکیل شده است که با لعاب چینی پوشیده شده است. علیرغم نام آن، هیچ گونه گرانیتی در آن استفاده نشده بلکه به دلیل شباهت ظاهری آن چنین نامگذاری شده است.

مزایا

گرچه گرانیتهای مدرن به اندازه ظروف هایی که قبلا استفاده می شد مقاوم نیستد،اما بازهم مزایای بسیاری دارند که ما در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم. گرانیت ها بر خلاف چدن زنگ نمی زنند و لعاب چینی که به طور معمول در انها مورد استفاده قرار می گیرد بی اثر است و این آسوده خاطر را به شما می دهد که با خیالی آسوده و راحت بدون اینکه عناصر اسیدی روی طعم و بوی غذا شما تأثیر بگذارد غذای خود را بپزید. مورد سوم که می توان به آن اشاره کرد این است که، ظروف های آشپزی گرانیتی مدرن به مدت زمان پخت سرعت می بخشد، و حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند که بر روی سلامتی ما تأثیر بگذارد، و این ظروف ها از نظر وزن نسبت به چدن سبک، صاف و براق هستند.

 

 

معایب

درست مانند هر محصول دیگری، ظروف آشپزی گرانیتی نیز دارای معایبی هستند که به آنها اشاره می کنیم. این ظروف برای اجاق گازهای شیشه ای مناسب نیست زیرا می توانند باعث شکسن شیشه بشوند. برخلاف  محصولات یا نسخه های قدیمی تر که دارای لایه های ضخیم تری بودنند، گرانیت های مدرن بسیار نازک هستند، و این امر باعث می شود که گرما ضعیف نگه داشته شود. ظروف آشپزی گرانیتی شکننده است و برای جلوگیری از تراشیدن روکش لعاب باید با دقت استفاده شود.باید در هنگام پخت و پز از لوازم آشبزی چوبی یا پلاستیکی استفاده شود.گرچه بسیاری از تولید کنندگان ادعا می کنند که ظروف های آشپزی گرانیتی آنها نچسب هستند، اما متاسفانه برخی از خریداران غذای خود را چسبیده به ظروف می بینند.

 

ظروف آشپزی سرامیکی چیست؟

ظروف آشپزی سرامیکی در دهه 1960 به دلیل عدم چسبندگی و مواد شیمیایی کمتر نسبت به تابه های روکشی تفلونی محبوبیت پیدا کرد. متأسفانه، طبق گفته FDA ، این احتمال زیاد وجود دارد که ظروف آشپزی سرامیکی سنتی به دلیل لعاب و کوره مورد استفاده آلوده به سرب شوند. با این حال، ظروف آشپزی سرامیکی مدرن که مطابق با دستورالعمل های FDA ساخته شده است، دیگر حاوی سرب نیستند، و این خصیصه آنها را برای پخت و پز روزمره ایمن و مناسب می کند.

 

ظروف آشپزی موجود در بازار.

 

ظروف آشپزی با روکش سرامیکی : این ظروف ها پایه آلومینیومی دارند که با لعاب سرامیکی روکش دار  شده ان، و رایج ترین ظروف سرامیکی در بازار است.

ظروف سرامیکی جامد : برای ساخت ظروف سرامیکی جامد، ابتدا خاک رس و آب مخلوط می شود. و بعد از اینکه این مخلوط درون قالب ریخته شد، برای پخت داخل فر قرار می گیرد. به همین دلیل است که به ظروف پخت و پز سرامیکی جامد نیز، گاهی اوقات به عنوان ظروف آشپزی پخته شده از جنس کوره نیز گفته می شود.  پس از اتمام مراحل سخت شدن، آن را درون لعاب شیشه آغشته می کنند که این کار باعث مقاومت در برابر لکه و چسبندگی می شود. با استفاده مناسب، می تواند فراتر از همتای روکش سرامیکی خود باشد.

مزایای

مزایای استفاده از ظروف آشپزی سرامیک

۱.ظروف آشپزی سرامیکی عاری از هر مواد شیمیایی مضر مانند PTFE و PFOA   هستند.

۲.روکش نچسب، شسته شدن این نوع ظروف آشپزی را بسیار آسان کرده.

۳.از آنجایی که غذا به راحتی به آن نمی چسبد، می توانید هنگام پخت و پز روغن کمتری مصرف کنید. این خود باعث می شود که زندگی سالم و به دور از چربی داشته باشید.

۴. ظروف آشپزی با روکش سرامیکی سبک تر از چدن است. این ماده غیر واکنشگرا است، و در انواع رنگ و طرح موجود است ولی روی طعم و بوی غذای شما تاثیری نخواهد گذاشت.

۵.از مزایای دیگر ظروف آشپزی سرامیکی صرفه جویی در وقت است زیرا به سرعت گرم می شود. و از آنجا که ظروف سرامیکی از درجه حرارتی مناسب برخوردار است، شما می توانید انتظار یک غذای کاملا پخته شده را داشته باشید.

 

معایب

۱.این ظروف آشپزی مناسب برای پخت و پز با گرمای زیاد نیست.

۲.ظروف آشپزی با روکش سرامیکی با ظروف فلزی سازگار نیست زیرا می تواند باعث آسیب به روکش شود. در عوض، لوازم آشپزخانه پلاستیکی یا چوبی توصیه می شود. اما متاسفانه این نوع ظروف آشپزی هم  مستعد خراش برداری هستند.

تفاوت قابلمه گرانیت و سرامیک

در مقاله تفاوت قابلمه گرانیت و سرامیک تاکنون ، در مورد خصوصیات ظروف گرانیتی و ظروف سرامیکی صحبت کرده ایم. بنظر شما برتری چشمگیری نسبت به هم داشتند؟

کارایی

هنگام خرید ظروف آشپزخانه، یکی از مواردی که بیشتر افراد در نظر می گیرند، کیفیت محصول است. خوشبختانه، زمانی که  ظروف گرانیتی و سرامیکی با کیفیت عالی خریداری می کنید، قطعا قبل قرار گرفتن در بازار، آزمایش تخم مرغ یا نیمرو را پشت سر می گذارد. روکش ظروف چینی و  ظروف سرامیکی هر دو عملکرد بهتری در جلوگیری از چسبندگی مواد غذایی انجام می دهند.

از آنجا که هر دو نچسب هستند، می توان گفت که شستن آنها نیز آسان است. همچنین، می توانید غذاهای سالم تری را برای خانواده خود تهیه کنید، زیرا مجبور نیستید روغن زیادی استفاده کنید.

با خیال راحت می توانید سس گوجه فرنگی را هم در ظروف آشپزی گرانیتی و هم برای سرامیکی طبخ کنید. بخاطر روکش آنها، حتی اگر از مواد اسیدی هم استفاده کنید، طعم و بوی غذای شما تغییر نخواهد کرد.همچنین هر دو آن ها خوراک پزهای پر کارآمدی هستند که باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما می شوند. با این حال، این ظروف سرامیکی جامد است که می تواند گرمای خوبی را حتی پس از خاموش شدن منبع گرما حفظ کند.

 

ایمنی

سرب ، PFOA و PTFE این سه موردی است که شما به دلیل شیمیایی بودن و خطرات احتمالی آن ها، نمی خواهید در ظروف آشپزی خود داشته باشید. خوشبختانه، شما می توانید ظروف آشپزخانه سرامیکی و گرانیتی را که عاری از این مواد شیمیایی مضر هستند، تهیه کنید. هنگام خرید یک ست جدید، به دقت اطمینان حاصل کنید بدون سرب ، PFOA و بدون PTFE هستند. در این صورت، حتی اگر به طور اتفاقی از گرمای شعله زیاد روی قابلمه های خود استفاده کنید، دیگر لازم نیست نگران سموم موجود در غذای خود باشید.

 

دوام و مقاومت

ظروف گرانیتی و ظروف سرامیکی از نظر دوام بسیار مشابه هستند.افتادن آنها از ارتفاع می تواند باعث خراشیده شدن آنها بشود.علاوه بر آن استفاده از لوازم آشپزخانه فلزی در این ظروف و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای زیاد شعله نیز باعث آسیب دیدن پوشش آنها می شود.با این اوصاف، این دو نوع ظروف آشپزی هر چقدر هم ظریف و حساس باشند، باز هم با استفاده مناسب سالها می توانید آنها را در آشپزخانه خود داشته باشید.

 

زیبایی شناختی

وقتی صحبت از نبرد زیبایی شناسی می شود، ظروف آشپزخانه سرامیک برنده قاطع است. ظروف آشپزخانه گرانیتی در هنگام رنگ آمیزی بسیار محدود است در حالی که ظروف سرامیکی در رنگ های مختلف و متنوع موجود است.

 

ظروف آشپزخانه گرانیت و سرامیک: کدام یک بهتر است؟

همانطور که مشاهده می کنید، این دو نوع ظروف آشپزی از لحاظ عملکرد، ایمنی و دوام بسیار مشابه هستند. گرچه ظروف آشپزی سرامیک جامد دارای کارایی کمتری در نگه داشتن گرما است، اما اگر دنبال محصول با کیفیت برای آشپزخانه خود هستید، هر دو آن ها هنوز هم گزینه های عالی هستند. با این حال، اگر شما دوست دارید اسپری های رنگی در آشپزخانه خود داشته باشید، ظروف آشپزخانه سرامیکی برای شما مناسب هستند زیرا دارای رنگ بندی متنوعی هستند.

همانطور که همه ما می دانیم ، آلومینیوم رسانای عالی گرما است. از آنجا که دارای بدنه آلومینیومی است، این ظروف آشپزی به سرعت گرم می شوند و زمان پخت و پز شما کاهش می یابد. همچنین این بدان معنا است که شما در هزینه و انرژی صرفه جویی می کنید. در واقع ، یک مشتری انتظار نداشت آنقدر سریع برای اولین بار که از آن استفاده می کند غذا را گرم و طبخ کند، بنابراین او هنگام استفاده از حرارت متوسط، ساندویچ پنیر کبابی خود را سوزاند. وی همچنین بخاطر توانایی اش در طبخ غذا، آن را ستود.
در مرحله بعد، روکش سرامیکی به کار رفته در این محصول باعث می شود غذا نچسبد و همچنین نیازی به استفاده از روغن زیادی هنگام پخت و پز نیست. این امر باعث می شود شستن با دست آسان باشد، اما در صورت تمایل می توانید از ماشین ظرفشویی خود نیز استفاده کنید. شما طبخ غذاهای سالم تر و زمان بیشتری برای لذت بردن از وعده های غذایی خود خواهید داشت.
گرمای کم و متوسط برای این ظروف آشپزی توصیه می شود. فقط اگر به طور اتفاقی تابه خود را برای گرم شدن بگذارید ، خوشحال می شوید که می دانید که هیچ فرصتی برای استعمال بخار سمی وجود ندارد. همچنین برای اینکه بدانیم آنها از PFOA ، سرب و کادمیوم عاری هستند آزمایشاتی انجام شد.
دستگیره هایی که مردم هنگام خرید ظروف آشپزی اغلب از آن غافل می شوند مورد خاصی برای ناامید کردن آنها نیست. آنها طراحی ارگونومیک دارد که بدون توجه به استفاده از آن در اجاق گاز و اجاق برقی، چنگ زدن به آن آسان و خنک است.
هنوز این محصول بدون نقص نیست. روکش سرامیکی برای ماندگاری نیاز به مراقبت مناسب دارد. شما باید از استفاده ی گرمای زیاد جلوگیری کنید و فقط باید از لوازم آشپزخانه پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید.
با وجود این نقص ، من هنوز هم می بینم که این آشپزخانه سرامیکی یک خرید ضروری است. ایمن، آسان برای شست و شو نچسب و صرفه جویی در مصرف انرژی است. این مزایا بسیار بیشتر از معایب است بنابراین می توانید بیشتر از آنچه پرداخت می کنید دریافت کنید.
طرفداران:
سهام خوبی برای شما
موجود درانواع مختلف سایه رنگ ها
پخت سریع غذا و همچنین گرم کردن آن
طراحی بصورت آرگونومیک دسته های که خنک می مانند
قابل استفاده در اجاق های گازی و الکتریکی
ایمن در برابر مواد شیمیایی سمی و نچسب
ایمن درشستشو ماشین ظرفشویی
مخالف:
پوشش سرامیکی نگهداری آن آسان نیست
به سرعت گرم می شود
بررسی آخرین قیمت و نظر کاربران
مراقبت از وسایل آشپزی گرانیت و سرامیک
همانطور که قبلاً اشاره کردم، هنگام استفاده از ظروف گرانیتی و سرامیکی، به مراقبت مناسب احتیاج دارید. برای راهنمایی در مورد نحوه شست و شوی آنها پیشنهاد سلنزی به شما این است که این ظرف ها را با اسفنج های مخصوص بشویید (نگران نباشید، این کار اصلا زحمتی ندارد و در ضمن زود تر از ماشین ظرف شویی می توانید ظرف خود را بشویید.)
برای شستشو فقط و فقط از مواد شوینده مایع استفاده کنید، پودر های شویند برای این ظرف ها مناسب نیست.

از قابلمه گرانیتی برای نگه داشتن مواد غذایی استفاده نکنید، به خصوص اگر غذای مورد نظر شما حاوی موادی مانند سرکه، آبلیمو و سایر چاشنی های مشابه باشد.
دسته های سرویس قابلمه گرانیت را در معرض حرارت مستقیم قرار ندهید.
برای جلوگیری از ایجاد لکه روی قابلمه گرانیتی، بعد از هر بار شست و شو ظرف را با دقت آب کشیده و آنرا کاملا خشک کنید.
به هیچ وجه برای شستشوی سرویس قابلمه گرانیت از سیم ظرف شویی استفاده نکنید.

شما همچنین می توانید با استفاده از ترکیبی از جوش شیرین و سرکه یا لیمو برای از بین بردن لکه های سیاه بخش شده در کف قابلمه خود استفاده کنید.
چرا تفلون راه حل خوب نچسب نیست؟
درباره مبحث لوازم آشپزخانه نچسب، آیا تفلون یک راه حل مناسب است؟ متأسفانه، تفلون و سایر روکشهای غیرهمسان مشابه حاوی پلی تترا فلورو اتیلن (PTFE) و اسید پرفلوئوروکتانوئیک (PFOA) هستند. هنگامی که قابلمه های بدون روکش شما در معرض
گرمای زیاد قرار دارند، روکش شروع به خراب شدن می کند. سپس آنها شروع به آزاد کردن این مواد شیمیایی سمی می کنند که می توانند با غذای شما مخلوط شوند و بیماری هایی مثل سرطان، ناباروری، اختلالات تیروئید و بیماری کلیوی و کبدی ایجاد کنند.
گرچه اکنون استفاده از این مواد شیمیایی در ظروف آشپزخانه محدود شده است، اما بهتر است در سمت ایمن ظروف آشپزخانه قرار بگیرید. خبر خوب این است که شما هنوز هم صحبت از گزینه های زیادی در مورد پخت و پز بدون بو می کنید. ظروف آشپزی گرانیتی و سرامیکی همانطور که گفته شد بسیار سالم تر و مضررات کمتری دارند و البته نیاز به نگهداری بالاتری نسبت به تفلون دارند.

 

در صورتی که هنوز در تفاوت قابلمه گرانیت و سرامیک سوالی ذهنتان را مشغول کرده است میتوانید آن را از کارشناسان سلنزی بپرسید  02191300610

              شما به عنوان مهمان از سلنزی بازدید می کنید، برای استفاده از امکانات و تخفیف های بیشتر وارد حساب خود شوید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرها